Mental Challenge

Mental Challenge

Mental Challenge 23.0

2017. június 26. - sportpsycho

Nehéz idők

Mindenki, aki keményen sportol vagy szenvedélyesen űz valamilyen hobbit, előbb utóbb találkozik hullámvölgyekkel. Bármennyire is vigyáz magára, hiába tart be minden a szabályt, bármennyire is motivált, előbb-utóbb utoléri valamilyen sérülés, vereség, elbizonytalanodás… Nem lehet elkerülni. Aki azt állítja, hogy soha nincsenek nehéz pillanatai, az saját magát is becsapja.

Legyen szó sérülésről vagy egy kudarcról – mindig a mentális oldala a nehezebb. A fizikai fájdalmat jobban bírjuk, a lelki megpróbáltatások általában nagyobb gondot okoznak. Bár könyvet tudnék – sajnos – erről írni, próbálom összefoglalni nagyon röviden, hogy mi a jó stratégia az ilyen mélypontokon:

  1. Ismerjük el a vereséget, fogadjuk el a sérülést. Ne tagadjuk, ne szépítgessük, ne bagatellizáljuk. Mérjük fel reálisan a helyzetet.
  2. „Gyászoljuk meg”: éljük meg az érzéseinket, ne nyomjunk el semmit. Legyünk dühösek, csalódottak, elkeseredettek. A lelki sebek ugyanolyanok, mint a testiek: ahhoz, hogy elkezdjenek gyógyulni, ki kell tisztítani őket – ami rövid távon fájdalmas, de hosszú távon csak így tud nyomtalanul begyógyulni.
  3. Miután intenzíven megéltük a negatív érzéseket, ideje továbblépni, előre nézni. Mit tehetünk? Mi a következő lépés? Mi az a jelen helyzetben, amit kontrollálni tudunk? Csak arra figyeljünk, ami a befolyásunk alatt van. Ami nem tőlünk függ, azon kár aggódni.
  4. Készítsünk egy rövid távú tervet. Ez egy ideig motivál, majd ha jobbak a kilátások, jöhet a hosszú távú terv is.
  5. Legyen a rehabilitáció az új edzésmódszer, a gyengeségek fejlesztése az új csodafegyver!
  6. Nézzünk előre, optimistán, bizakodóan. Az önsajnálat semmire sem jó. Tegyük a dolgunkat. Ha keményen és kitartóan csináljuk, meglesz az eredménye!
  7. Vegyünk példát másoktól: minden nagy sportolónak, minden kivételes tehetségnek voltak gyenge időszakai, olvassuk el a történetüket, találjunk bíztatást az idézeteikben!
  8. Egy kis önirónia és humor sosem árt! Ne vegyük magunkat túl komolyan! Az életet élvezi is kell!

 

„Az igazán nagy sportoló nem akkor kemény, amikor minden rendben van, hanem amikor nehéz, fáj, nem megy neki.” Gyurta Dániel

„A siker nem végleges, a bukás nem végzetes: kizárólag az számít, mennyire vagy bátor, hogy folytasd.” Winston Churchill

„…Senki sem tud olyan nagyot ütni, mint az élet. De nem az számít, hogy milyen keményen ütsz. Az számít, mennyi ütést bírsz ki, amikor talpon kell maradni. Bírni kell a pofont, és muszáj továbbmenni. Csak így lehet győzni..” Rocky

Az igazi dicsőség térdre kényszerülni, és azután mégis felállni.” Vince Lombardi

Hogy jó győztes légy, még jobb vesztesnek kell lenned.” M. Schumacher

„Nem csak az a nagy sportoló, aki nyerni tud, hanem az is, aki egy pofon után fel tud állni!” Egerszegi Krisztina

Egy hétre a csípő műtétem után már lementem az edzőterembe. Nem volt nagy edzés, inkább csak átmozgatás. Figyeltem, hogy a doki által felállított szabályokat mind betartsam. De világos üzenet volt a szervezetemnek és a tudatalattimnak: nem vagyok beteg, már gyógyulok. Jó úton haladok. Tessék csak szépen összeszedni az energiát a regenerálódásra! Egy kis vérkeringés fokozás, kis endorfin termelés, feszültség oldás pont jól jön!

A műtétem előtt 10 húzódzkodás könnyen ment. Csupán egy hét alatt annyira legyengültem, hogy 5 darabért is meg kellett feszülni.  Elkeseredek ezen? Dehogy. Szuper, hogy ennyi is megy, Innen indulok. A jövő heti terv a 6 db….stb.

A mentális feladat a hétre ezt a hozzáállást fenntartani, gyakorolni.

Fizikai feladat: találj olyan gyakorlatot, ami a sérülés ellenére is el tudsz végezni. Tervezd meg pontosan, mennyit és mikor gyakorolsz, hogy fejlődni tudj! Légy szigorú magadhoz! Nincs megállás! Ha egy területen zsákutca van, az összes többi területen még nyitva állnak a lehetőségek!

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mentalchallenge.blog.hu/api/trackback/id/tr5612621197

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása